بیانیه ایسوس در مورد پردازنده های آسیب دیده Ryzen 7000 به ولتاژ AMD EXPO و SoC اشاره می کند.


Der8auer آسیب هایی را در پردازنده Ryzen 7000 غیر X3D کشف کرد

رومن “Der8auer” Hartung، یوتیوب‌بر فناوری بسیار نزدیک به ایسوس، توانسته است بیانیه‌ای از این شرکت به اشتراک بگذارد، که یکی از اولین برندهایی بود که تحت تأثیر گزارش‌های خرابی پردازنده‌های Ryzen 7000X3D در Reddit قرار گرفت.

CPU AMD Ryzen 9 7950X3D، منبع: Hardware Unboxed

این در ادامه پوشش ما از مشکلات مربوط به پردازنده‌های Ryzen 7000 است. حداقل چندین کاربر در حال حاضر از آسیب دیدن CPU ها پس از استفاده از آنها با بردهای ASUS و گیگابایت خبر داده اند. سازندگان مادربرد با حذف بایوس‌های آسیب‌دیده و انتشار نسخه جدیدی از سیستم‌افزار به آن گزارش‌ها پاسخ دادند. این BIOS جدید دستکاری ولتاژ را برای پردازنده های Ryzen 7000X3D محدود می کند که ریشه مشکلات گزارش شده در نظر گرفته می شود.

ایسوس سرانجام بیانیه ای در مورد مشکلات پردازنده آسیب دیده Ryzen 7000X3D منتشر کرد. این بیانیه به AMD EXPO (پروفایل های اورکلاک حافظه) و ولتاژ SoC اشاره می کند که ممکن است پس از تعریف ASUS و AMD به مجموعه قوانین جدیدی نیاز داشته باشد. در حال حاضر هیچ به روز رسانی دیگری از نظر سیستم عامل یا توصیه هایی برای کاربران وجود ندارد.

بیانیه ایسوس در مورد پردازنده های Ryzen 7000 خراب، منبع: Der8auer

جالب اینجاست که Der8auer نگاهی دقیق‌تر به پردازنده Ryzen 9 7900X (نه X3D) خود انداخته است که در واقع برآمدگی‌های قابل مشاهده مانند پردازنده‌های X3D را در موارد گزارش شده نشان می‌دهد. این بدان معناست که این مشکل نه تنها ممکن است بر پردازنده‌های X3D بلکه بر سری X نیز تأثیر بگذارد، اگرچه چنین مواردی (به جز این مورد) هنوز گزارش نشده است.

CPU ASUS Ryzen 9 7900X آسیب دیده، منبع: Der8auer

یکی از نظر دهندگان در داستان Igor’LAB دیروز یک نظریه خوب در مورد مشکل ریشه بالقوه داشت. به نظر می رسد این به آرامی تأیید خود را پیدا می کند:

این به دلیل پارامترهای EXPO است که AMD مشخص می کند. ایسوس و گیگابایت این 1:1 را بدون توجه به CCD جدید X3D پیاده سازی کرده اند. در حالی که پردازنده X ولتاژهای بالاتری را تحمل می کند، X3D یکی پس از دیگری خاموش می شود زیرا بسیار حساس تر هستند.

به محض فعال شدن Expo، ولتاژ CPU SOC و CPU VDDIO/MC به 1.36-1.4 افزایش می‌یابد که گاهی اوقات به 1.5V در ویندوز افزایش می‌یابد و باعث مرگ فوری در X3d می‌شود. اگر تمام ولتاژها را به صورت دستی روی مقادیر صحیح تنظیم کنید، مشکلی وجود ندارد.

– impi182

همانطور که رومن اشاره کرد، همه موارد آسیب دیده تنها یک چیز مشترک داشتند، استفاده از EXPO. به کاربران توصیه می شود از آخرین BIOS های موجود استفاده کنند و ولتاژ CPU خود را از نزدیک مشاهده کنند. از طرف دیگر، کاربران می توانند به صورت دستی ولتاژ SoC را به یک سطح پایین تر فشار دهند یا در این زمان استفاده از EXPO را متوقف کنند. AMD هنوز بیانیه ای منتشر نکرده است.

منبع:

[der8auer EN] من آسیب این Ryzen 7900X را از دست دادم (47,408 بازدید)

منبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر