برنامه Meta’s Threads اینجاست تا توییتر را به چالش بکشد


Threads، برنامه متنی متا برای به چالش کشیدن توییتر، اکنون رسمی شده است. مارک زاکربرگ این سرویس جدید را یک روز قبل از تاریخ راه اندازی 6 جولای که در اوایل این هفته در فروشگاه های برنامه ظاهر شد، معرفی کرد. متا ارائه خدمات جدید را در سراسر جهان آغاز کرده است، اگرچه تا زمانی که این شرکت به نگرانی‌های قانونی بالقوه رسیدگی نکند، در اتحادیه اروپا در دسترس نخواهد بود.

در یک پست وبلاگی که رقیب توییتر را معرفی می کند، این شرکت Threads را به عنوان «فضای مجزا برای به روز رسانی بلادرنگ و مکالمات عمومی» توصیف کرد که به اعتبار اینستاگرام کاربران متکی است اما در نهایت با بخش وسیع تری از خدمات غیرمتمرکز مانند Mastodon سازگار خواهد بود. در حال حاضر، کاربران Threads با حساب اینستاگرام موجود خود وارد اپلیکیشن و وب سایت می شوند. این شرکت نام‌های کاربری موجود و وضعیت تأیید را به Threads منتقل می‌کند، اگرچه کاربران این گزینه را دارند که پروفایل‌های خود را بیشتر سفارشی کنند.

مانند اینستاگرام، این شرکت به شدت به توصیه‌هایی برای کمک به افراد برای کشف حساب‌های جدید برای دنبال کردن تکیه خواهد کرد. و متا بوده است بی سر و صدا تست می کند این سرویس با گروه کوچکی از افراد مشهور و سازندگان و همچنین کارمندان خود، بنابراین کاربران جدید با یک شبکه اجتماعی خالی مورد استقبال قرار نخواهند گرفت.

این سرویس به طور قابل توجهی شبیه توییتر به نظر می رسد اگرچه طراحی آن برای کاربران اینستاگرام آشنا به نظر می رسد. از پست‌های متنی تا 500 کاراکتر و همچنین عکس‌ها و ویدیوها تا پنج دقیقه پشتیبانی می‌کند. موضوعات همچنین از پست‌های مجدد (نسخه بازتوییت آن) و همچنین پست‌های نقل قول پشتیبانی می‌کنند. کاربران همچنین می توانند پاسخ های خود را محدود کرده، سایر کاربران را مسدود کرده و گزارش دهند. و پست‌های Threads را می‌توان به راحتی در استوری اینستاگرام کاربران به اشتراک گذاشت تا بیشتر دیده شود.

برنامه Threads متا شبیه توییتر است،

متا

این راه‌اندازی در یک لحظه پر هرج و مرج برای توییتر انجام می‌شود، درست چند روز پس از آن که ایلان ماسک محدودیت‌های شدید نرخ را اعلام کرد که به شدت تعداد پست‌هایی را که بسیاری از کاربران می‌توانند در این پلتفرم مشاهده کنند، محدود می‌کرد. این شرکت همچنین نشان دادن توییت‌ها را به کاربرانی که از سیستم خارج شده بودند را متوقف کرد، قبل از اینکه بی سر و صدا عقب نشینی کند. ماسک، که از شرکت‌های هوش مصنوعی که پلتفرم‌هایشان را بر روی داده‌های توییتر آموزش می‌دهند، شکایت کرده است، هر دو حرکت نامطلوب را به دلیل «خراش دادن داده‌ها» مقصر دانست.

با Threads، متا نه تنها توییتر بلکه موج رو به رشد جایگزین های توییتر مانند Mastodon را به چالش می کشد. این شرکت در حال برنامه ریزی برای سازگاری Threads با ActivityPub، پروتکل منبع باز است که Mastodon و سایر سرویس های غیرمتمرکز را که گاهی به طور جمعی به عنوان “Fediverse” نامیده می شوند، تامین می کند.

این شرکت در یک پست وبلاگ نوشت: «برنامه ما این است که با ActivityPub همکاری کنیم تا به شما این امکان را بدهیم که استفاده از Threads را متوقف کنید و محتوای خود را به سرویس دیگری منتقل کنید. “چشم انداز ما این است که افرادی که از برنامه های سازگار استفاده می کنند می توانند بدون داشتن حساب Threads افراد را در Threads دنبال کرده و با آنها تعامل داشته باشند و بالعکس، عصر جدیدی از شبکه های متنوع و به هم پیوسته را آغاز کنند.”

همانطور که Meta توضیح می دهد، این بدان معنی است که کاربران Mastodon و سایر سرویس هایی که از ActivityPub پشتیبانی می کنند، می توانند پست های عمومی را در Threads دنبال کنند و با آنها تعامل داشته باشند. (حساب‌های خصوصی روی رشته‌ها همچنان می‌توانند به صورت دستی دنبال‌کنندگان جدید سایر سرویس‌ها را تأیید کنند.) و دیگر توسعه‌دهندگان روزی می‌توانند ویژگی‌ها و خدمات سازگار با Threads خود را ایجاد کنند.

در حال حاضر، مشخص نیست که متا چقدر طول می کشد تا ActivityPub را به طور کامل در Threads ادغام کند. در یک پست اولیه در مورد این سرویس که به طور خلاصه قبل از راه اندازی رسمی آن قابل مشاهده بود، آدام موسری، رئیس اینستاگرام گفت که این شرکت به پروتکل “متعهد” است، اما جدول زمانی ارائه نکرد. همچنین مشخص نیست که چگونه یکپارچه سازی ActivityPub می تواند بر تعدیل محتوا و سایر مسائل ایمنی تأثیر بگذارد. در حالی که برنامه Meta’s Threads همان سیاست‌های تعدیل محتوا را با اینستاگرام دارد، سرویس‌هایی که توسط توسعه‌دهندگان دیگر ساخته شده‌اند، می‌توانند استانداردها و خط‌مشی‌های خود را تنظیم کنند، همانطور که نمونه‌های مختلف در Mastodon دستورالعمل‌ها و هنجارهای خاص خود را دارند. متا خاطرنشان می‌کند که این به کاربران این آزادی را می‌دهد تا فضاهایی را انتخاب کنند که با ارزش‌هایشان همخوانی داشته باشند.

در حال حاضر، بزرگترین سوالی که Threads با آن مواجه است این است که آیا شانس تبدیل شدن به یک جایگزین مناسب برای توییتر را دارد یا خیر. از زمانی که ماسک مدیریت این شرکت را در سال گذشته به دست گرفت، کاربران توییتر به پلتفرم‌های جایگزینی مانند Mastodon، Bluesky، T2 و دیگران روی آورده‌اند. اما تاکنون هیچ کدام به چیزی نزدیک به مقیاس توییتر دست پیدا نکرده اند، خیلی کمتر از متا. اما، با بیش از 1 میلیارد کاربر اینستاگرام، زاکربرگ و متا به وضوح امیدوارند که بتوانند با سرعت بیشتری نسبت به سایر نوپاهای غیرمتمرکز حرکت خود را جمع کنند.

زاکربرگ در پستی در Threads اندکی پس از راه‌اندازی آن نوشت: «مدتی طول می‌کشد، اما فکر می‌کنم باید یک برنامه مکالمه عمومی با بیش از ۱ میلیارد نفر در آن وجود داشته باشد. توییتر این فرصت را داشته است که این کار را انجام دهد اما موفق نشده است.

به‌روزرسانی در 5 ژوئیه 2023، ساعت 5:15 بعد از ظهر PT: این داستان به نقل از یک پست از حساب Threads مارک زاکربرگ به روز شده است.

منبع