برنامه مخفی اورکلاک ROC اینتل CPU موبایل Core i9-13900HK را به 5.8 گیگاهرتز رساند.

Der8auer پردازنده را تا 6.0 گیگاهرتز به 5.6 اورکلاک کرد، اما به محض اینکه به 5.985 گیگاهرتز رسید، سیستم از کار افتاده بود. با این حال، آن را به خوبی در 5.8 گیگاهرتز کار می کرد، که هنوز هم تا حدودی شگفت انگیز با تمام هسته ها برای یک پردازنده تلفن همراه است.

اینتل در حال حاضر برنامه ای برای عمومی کردن برنامه ROC ندارد، اما شاید این شرکت متقاعد شود که رابط کاربری مشابهی را برای برنامه XTU خود معرفی کند. نسخه استفاده شده در این ویدیو یک «نسخه ویژه der8auer Xtreme» بود که ممکن است یک ابزار سفارشی ساخته شده به طور خاص برای این ویدیو باشد.

منبع:

برنامه Intel ROC، منبع: Der8auer

Intel Core i9-13900HK در پلت فرم اعتبار سنجی، منبع: Der8auer

جالب ترین قسمت ویدیو Der8auer است که برنامه ویژه اینتل برای اورکلاک به نام ROC (Real-Time OverClocking) را نشان می دهد که به صورت عمومی در دسترس نیست. همراه با مادربرد اعتبارسنجی، که دسترسی مستقیم به هزاران متغیر کنترل کننده CPU دارد، اینتل می تواند تمام تغییرات CPU را در لحظه نظارت و اعتبارسنجی کند.

برنامه Intel ROC، منبع: Der8auer

رومن ROC را برای آزمایش سریع با پردازنده موبایلی به نام Core i9-13900HK گرفت. باید توجه داشته باشید که این پردازنده HX با 24 هسته مبتنی بر Raptor Lake نیست، بلکه نسخه آنلاک شده با 8 هسته پرفورمنس و 8 هسته کارآمد است، بنابراین یک قالب Alder Lake-P. CPU بر روی یک پلت فرم مرجع با خنک کننده هوای غیر استاندارد (یعنی نه خنک کننده متحرک باریک) نصب شده است. مهندسان می توانند CPU را در هر زمان تعویض کنند.

آزمایشگاه اینتل دارای اورکلاک نرم افزار ROC ویژه است

اینتل Core i9-13900HK به 6.0 گیگاهرتز اورکلاک شد، منبع: Der8auer

استفاده از این ابزار بسیار ساده تر از Intel XTU (eXtreme Tuning Utility) است که به عنوان برنامه رسمی اورکلاک برای سری Core آنلاک موجود است. نرم افزار ROC کنترل مستقیم بر روی هسته های جداگانه را از طریق رابط یک کلیک فراهم می کند. این امکان دسترسی بی‌سابقه‌ای به اورکلاک در پردازنده‌های اینتل با کمترین کلیک ممکن می‌دهد. کارمندان اینتل با نرم افزار اورکلاک سفارشی خود می توانند سرعت هر هسته را تنظیم کنند، حتی زمانی که یک معماری ترکیبی با هسته های کوچکتر و بزرگتر باشد.

[der8auer EN] نمونه های اولیه و توسعه CPU شگفت انگیز – Inside Intels OC-Lab (5,502 بازدید)

منبع Der8auer از آزمایشگاه های اینتل بازدید کرده است، جایی که این شرکت پردازنده های فعلی و آینده را آزمایش می کند. او درباره طراحی پلتفرم مرجع اینتل که برای آزمایش استفاده می شود و اینکه این مادربردها چه قابلیت هایی را به مهندسان اینتل ارائه می دهند، توضیح می دهد. بسیاری از این ویژگی ها در دسترس کاربران نیستند (و هرگز نخواهند بود).

Intel ROC (با پشته برنامه نویسی AMD ROCm اشتباه نشود) یک برنامه اورکلاک است که توسط اینتل OC و آزمایشگاه های اعتبار سنجی استفاده می شود.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر