برد AMD Mobile روی دسکتاپ Mini-ITX دارای حداکثر توان 65 وات Ryzen 7 8845HS و چهار پورت شبکه 2.5G است.

برد AMD Mobile روی دسکتاپ Mini-ITX دارای حداکثر توان 65 وات Ryzen 7 8845HS و چهار پورت شبکه 2.5G است.

پلتفرم MoDT مبتنی بر Zen3 و 4 AMD با گزینه های ذخیره سازی همه کاره برای NAS/سرورهای خانگی

یک شرکت چینی در حال حاضر یک مادربرد دسکتاپ مبتنی بر AMD با پردازنده موبایل ارائه می دهد.

برد AMD MoDT Mini-ITX منبع: Changwang

سلطه اینتل در بازار MoDT (موبایل روی دسکتاپ) در حال پایان است. پردازنده‌های 8 هسته‌ای قدرتمند AMD اکنون به طور یکپارچه در پلتفرم‌های نوظهور Mini-ITX ادغام شده‌اند. این پلتفرم‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در مقایسه با راه‌حل‌های دسک‌تاپ استاندارد، پردازنده‌های رده بالا را با قیمت پایین‌تری به کاربران ارائه می‌دهند، یا ویژگی‌های زیادی را برای برنامه‌های مختلف به شما ارائه می‌دهند که برای فرم دسکتاپ استاندارد نیستند.

برد Changwang به طور خاص برای NAS و فضای ذخیره سازی طراحی شده است و حداکثر نه درایو SATA را در خود جای می دهد. با این حال، جذابیت آن فراتر از این با طیف وسیعی از ویژگی های قابل توجه است.

برد AMD MoDT Mini-ITX منبع: Changwang

این برد که نام بازاریابی رسمی ندارد، می تواند به چهار پردازنده AMD مجهز شود: Ryzen 7 7735HS، Ryzen 7 7840HS، Ryzen 9 7940HS و آخرین Ryzen 7 8845HS. در حال حاضر، تنها نوع 7840HS، با یا بدون کولر، برای خرید در دسترس است.

طبق اطلاعات شرکت، برد پیش‌فرض از 54 وات TDP پشتیبانی می‌کند و کاربران می‌توانند تا 65 وات را از طریق بایوس باز کنند. در اصل، این یک جایگزین مناسب برای APU های دسکتاپ Ryzen 7 8700G است که به طور پیش فرض نیز 65 وات TDP هستند.

در مقایسه با این پردازنده‌های APU Phoenix مبتنی بر سوکت AM5، پلتفرم‌های MoDT امکان ارتقا یا جایگزینی را ندارند. علاوه بر این، سیستم های مبتنی بر AM5 دارای حافظه U-DIMM هستند که می توانند با سرعت بسیار بالاتری نسبت به اکثر پلتفرم های MoDT کار کنند. در این مورد، پلتفرم مبتنی بر 7840HS از دو حافظه SO-DIMM تا 5600 MT/s پشتیبانی می کند.

برد AMD MoDT Mini-ITX منبع: Changwang

محدودیت‌ها به وضوح قابل مشاهده هستند، به همین دلیل است که این پلتفرم‌های MoDT اغلب با گزینه‌های زیادی که معمولاً روی دسک‌تاپ موجود نیستند ارائه می‌شوند. در مورد پلتفرم Changwang، این مجموعه ای چشمگیر از گزینه های رابط است، از جمله Thunderbolt 4، USB4، چهار NIC 2.5 گیگابیت، و PCIe Gen4x4.

از نظر ذخیره سازی، برد دارای ویژگی هایی است دو اسلات M.2 2280 PCIe Gen4x4 برای درایوهای SSD، یک پورت SATA 3.0 و دو پورت SFF-8643 که امکان 8 پورت SATA اضافی را فراهم می کند.. سرورهای خانگی و ذخیره‌سازی متصل به شبکه می‌توانند به راحتی از چنین گزینه‌هایی استفاده کنند.

این برد از خنک کننده های Intel LGA1700 پشتیبانی می کند و یک هیت سینک مسی با پوشش کامل در بالای CPU برای نصب راحت تر کولر وجود دارد. این هیت سینک (نشان داده شده در بالا) به تمام سفارشات اضافه می شود.

برد AMD MoDT Mini-ITX منبع: Changwang

Changwang بورد مبتنی بر Ryzen 7 7840HS خود را 2888 RMB (حدود 405 دلار) قیمت گذاری کرده است. یک گزینه همراه با کولر نیز موجود است، اگرچه قیمت آن فاش نشده است. این قیمت آن را نزدیک به Minisforum BD770I، مجهز به پردازنده Ryzen 7 7745HX قرار می دهد. هر دو از پردازنده های AMD Zen4 استفاده می کنند، اما برای انواع مختلفی از مشتریان ساخته شده اند. سیستم Minisforum بر مصرف کنندگان و گیمرها متمرکز است و از پشتیبانی کامل PCIe Gen5x16 برخوردار است، در حالی که پیشنهاد Changwang به طور خاص برای سرورهای خانگی طراحی شده است.

منبع: Changwang via @9550proمنبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر