بایوس جدید MSI ولتاژ را برای CPU های AMD Ryzen 7000X3D محدود می کند


نقشه پین ​​سوکت AM5 AMD نشان می دهد که در کجا ممکن است برخی از CPU های Ryzen 7000X3D دچار مشکل شوند.

در چند روز گذشته، برخی از کاربران گزارش دادند که پردازنده‌های Ryzen 7000X3D آنها از کار افتاده است. یک توضیح بسیار محتمل تا کنون، تامین بیش از حد ولتاژ به CPU بود. مشکل گسترده نیست، اما ممکن است برخی از CPU ها همچنان آسیب ببینند و قابل تعمیر نباشند.

برای مقابله با این مشکل، AMD و شرکای هیئت مدیره به سرعت وارد عمل شده اند تا بایوس جدید را منتشر کنند. با حرکت رو به جلو، AMD ممکن است ولتاژ بیش از حد را برای پردازنده های Ryzen 7000X3D محدود کند. کاربران اکنون باید فقط گزینه های undervolting، گزارش ها را ببینند AnandTech.

مطابق با ایگور والوسک، بخش آسیب دیده CPU در واقع به ولتاژ CPU مربوط می شود. تمام پین های تماس آسیب دیده بخشی از ریل ولتاژ VDDCR هستند که برق را به هسته می رساند. با این حال، هنوز هیچ نتیجه‌ای وجود ندارد که چرا آن پین‌های خاص بیشتر از سایرین تحت تأثیر قرار می‌گیرند. پین های سوخته احتمالاً نتیجه مشکل است نه منبع آن.

نمودار پینی که من مونتاژ کردم (AMD فقط 4 ربع منفرد را در اینجا فراهم می کند که متأسفانه حتی به اندازه یکسان نیستند) اکنون یک بار دیگر محل آسیب را نشان می دهد. با این حال، باید در نظر داشته باشید که کنتاکت‌های موجود در سوکت البته از نظر فضایی از خط جدا شده‌اند، در حالی که طرح شطرنجی است. اگر افست و جابجایی های احتمالی کنتاکت ها را در نظر بگیرید، ناحیه ای که در تصویر زیر توسط من به رنگ بنفش مشخص شده است متبلور می شود. همه مخاطبین آسیب دیده CPU را با VDDCR (منبع تغذیه هسته CPU) تامین می کنند.

– Igor’sLAB

AMD Ryzen 7000X3D، منبع: Igor’sLAB

این مشکل احتمالاً محدود به پردازنده‌های بهینه‌سازی شده برای کاربر نیست، بلکه سیستم‌هایی است که صرفاً EXPO (نمایه‌های اورکلاک حافظه) را اجرا می‌کنند که توسط سری CPU پشتیبانی می‌شوند. خبر بد این است که این نوع “تیونینگ” همچنان اورکلاک در نظر گرفته می شود، بنابراین از نظر فنی می تواند بر ادعاهای گارانتی تأثیر بگذارد.

سازندگان مادربرد نسبتاً سریع به این مشکل پاسخ دادند، یا با حذف BIOS های آسیب دیده یا با انتشار موارد جدید. MSI یک دستگاه اختصاصی دارد پست Reddit برای این مشکل، اگرچه هیچ مشکلی با بردهای MSI تاکنون گزارش نشده است. AMD اکنون در حال بررسی این موضوع است، بنابراین ممکن است در مقطعی یک خبر رسمی از آنها دریافت کنیم.

در همین حال، ایسوس در واقع جایگزینی CPU و مادربرد را به کاربر آسیب دیده پیشنهاد داد. تا زمانی که سایر کاربران از این موضوع آگاه باشند و صرفاً به آخرین بایوس رسمی متکی باشند، این سیستم ها نباید تحت تأثیر قرار گیرند. این یکی از آخرین گزارش ها در مورد این موضوع است.

منبع: MSI، Igor’sLAB، AnandTech

منبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر