اینتل Falcon Shores در سال 2025 به عنوان یک راه حل فقط GPU راه اندازی می شود


اینتل Falcon Shores در سال 2025 به عنوان یک راه حل فقط GPU راه اندازی می شود

اینتل تصمیمات پشت تغییرات نقشه راه HPC را توضیح می دهد.

اینتل پس از حذف پل ریالتو، برنامه های خود را برای Falcon Shores تغییر داده است. به جای آنچه که در ابتدا به عنوان XPU معرفی شده بود (محصولی که هسته های CPU و GPU را ترکیب می کند)، Falcon Shores تنها به عنوان محصول GPU عرضه خواهد شد. این یک تغییر واضح نسبت به آنچه که اینتل در پاسخ به AMD MI300 آماده می‌کرد، یک هیبرید CDNA3/Zen4 نسل بعدی است که به‌عنوان «Exascale APU» و Grace-Hooper انویدیا نیز شناخته می‌شود.

اینتل تصریح کرد که پردازنده گرافیکی Falcon Shores بخشی از سری Max GPU خواهد بود و دارای حافظه HBM3 خواهد بود. این یک طراحی مبتنی بر کاشی مدولار مانند Ponte Vecchio خواهد بود و همچنین یک رابط برنامه نویسی واحد گرافیکی را ارائه می دهد. آنچه که اعلامیه های امروز نیز به این معنی است این است که Ponte Vecchio به عنوان بهترین راه حل HPC GPU اینتل تا سال 2025 باقی خواهد ماند.

پردازنده گرافیکی مرکز داده اینتل (Falcon Shores)، منبع: Intel

این شرکت جانشینی برای تراشه هوش مصنوعی Gaudi خود مشخص نکرده است، اما در عوض یک Falcon Shores را به عنوان جانشین Gaudi3 و Ponte Vecchio پیشنهاد کرده است. Tom’s Hardware حدس می‌زند که این بدان معناست که معماری گائودی به طور کامل یکپارچه نخواهد شد، اما برخی از قطعات در تراشه Falcon Shores گنجانده می‌شوند.

در مورد دلایل تغییرات در Falcon Shores، اینتل توضیح می دهد که استراتژی این شرکت برای محصولات HPC ارائه دو خط تولید جداگانه در حال حاضر است که باید انعطاف پذیری بیشتری را فراهم کند. اینتل برنامه های خود را برای HPC XPU متوقف نمی کند، اما بخشی از راه اندازی اولیه Falcon Shores نخواهد بود.

برای ارائه ISC 2023، اینتل برخی از معیارها را برای GPU مرکز داده Max 1550 600W ارائه می دهد. این شرکت در حال مقایسه GPU پرچمدار خود با NVIDIA H100 Hooper GPU مبتنی بر رابط PCIe است. این نسخه از پردازنده گرافیکی انویدیا دارای TDP 350 وات است، بنابراین ممکن است پس از محاسبه میزان مصرف انرژی هر دو تراشه، دیدگاه را تغییر دهد. HardwareLuxx.

Intel Data Center GPU Max 1550 (Ponte Vecchio) در مقابل NVIDIA H100 PCIe (Hopper)، منبع: Intel

منبع: پایگاه کامپیوتری، سخت افزار تام، HardwareLuxxمنبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر