اینتل Arrow Lake-S 6% تا 21% سریعتر از Raptor Lake-S است، گرافیک Xe-LPG تا 2.4 برابر بهبود یافته است.


Intel Arrow Lake-S تا 21% سریعتر از پردازنده Raptor Lake

Igor’sLAB اخیراً یک ارائه داخلی از اینتل دریافت کرده است که پیش بینی های عملکردی را برای Arrow Lake-S آینده، پلتفرم مشتری نسل بعدی فاش می کند. اگرچه راه اندازی این پلتفرم هنوز مدتی باقی مانده است، داده های مورد بحث جزئیات متعددی را در اختیار ما قرار می دهد که معمولاً برای ماه ها فاش نشده باقی می ماند.

پیکربندی CPU Arrow Lake-S ’15th Gen Core’ مورد استفاده برای این مقایسه با دقت انتخاب شد تا منصفانه ترین مقایسه انجام شود. داده‌های پیش‌بینی‌شده با نسل ۱۴th Core Raptor Lake-S Refresh که از ۸ هسته عملکردی و ۱۶ هسته کارآمد تشکیل شده است، مشابه با Arrow Lake-S مقایسه می‌شود. یکی از یافته های قابل توجه این است که PL1 و PL2 Arrow Lake ممکن است در 250 وات پیکربندی شوند که کمی کمتر از پلت فرم LGA1700 رپتور لیک به میزان 3 وات است. با این حال، این تفاوت در قدرت بعید است که تغییرات عملکرد قابل توجهی را به همراه داشته باشد.

داده‌ها در مقایسه با بخش پرچم‌دار کنونی، Core i9-13900K، نرمال‌سازی شده‌اند، که پیکربندی مشابهی با Arrow Lake-S و Raptor Lake-S در این مقایسه دارد. متأسفانه، در ارائه مشخص نیست که آیا Arrow Lake-S به همان پیکربندی Core i9-13900K خواهد رسید یا اینتل، همانطور که شایعه شده است، چیزی قابل توجه تر با هسته های اضافی در اختیار دارد.

Intel Raptor Lake-S Refresh & Arrow Lake-S، منبع: Igor’sLAB

تجزیه و تحلیل سریع داده ها تأیید می کند که سری ’14th Gen’ در مقایسه با ارائه های فعلی افزایش عملکرد از یک تا چهار درصد را نشان می دهد. هر دو نمودار این پیشرفت را نشان می دهند. از سوی دیگر، Arrow Lake-S، با معماری کاملاً جدید، پیش بینی می شود که بسته به معیار مورد استفاده، بین 1 تا 21 درصد از خط تولید فعلی بهتر عمل کند.

Intel Raptor Lake-S Refresh & Arrow Lake-S، منبع: Igor’sLAB

با این حال، جایی که Arrow Lake-S واقعاً می‌درخشد، در قابلیت‌های گرافیکی آن است. این پلتفرم از طراحی Xe-LPG مبتنی بر کیمیاگر، مجهز به حداکثر 8 هسته Xe بهره خواهد برد. داده ها نشان می دهد که عملکرد GPU باید 2.2 برابر بیشتر از گرافیک یکپارچه Raptor Lake باشد. این خبر به ویژه برای کسانی که انتظار ورود اینتل به فضای بازی های دستی را دارند و افرادی که به دنبال سیستم هایی بدون پردازنده گرافیکی مجزا هستند هیجان انگیز است.

Intel Raptor Lake-S Refresh & Arrow Lake-S، منبع: Igor’sLAB

این گزارش با تهیه تیزر داستانی دیگر به پایان می رسد. ایگور فاش می‌کند که سوکت LGA1851 برای پردازنده‌های Arrow Lake-S دارای ارتفاع Z متفاوتی خواهد بود، که به طور خودکار به این معنی است که کولرهای موجود ممکن است بدون ارتقاء کیت نصب کاملاً سازگار نباشند. این که آیا واقعاً درست است یا خیر، احتمالاً در روزهای آینده که داستان مذکور منتشر می شود، با جزئیات بیشتری توضیح داده خواهد شد.

منبع: Igor’sLAB

منبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر