افشای APU های AMD Ryzen 8000 “Zen5”: Strix Halo با iGPU RDNA3.5 برای رقابت با RTX 4070 Max-Q


سری موبایل های AMD Zen5 فاش شد: Strix Point، Strix Halo/Starlak و Fire Range

قانون مور مرده است اطلاعات جدیدی را در مورد معماری آینده AMD Zen5 به اشتراک گذاشته است که احتمالاً اولین و بزرگترین درز معماری تاکنون بوده است.

در این مورد، ما مقداری نشت واقعی دریافت می‌کنیم، بنابراین نقاط گلوله به برخی از اسلایدهای لو رفته متصل می‌شوند که اطلاعات اولیه مانند معماری، تعداد هسته یا حتی نوع معماری گرافیکی RDNA را تأیید می‌کنند. و با شروع معماری GPU، می آموزیم که AMD چیزی به نام RDNA3.5 را راه اندازی خواهد کرد، یک RDNA اصلاح شده یا به سادگی به روز شده برای APU های نسل بعدی.

سری AMD Strix برای رقابت با پردازنده‌های گرافیکی NVIDIA RTX 40

همانطور که قبلا می دانستیم، AMD قرار است راه اندازی شود Strix Point APU با Zen5، اما امروز می دانیم که قرار است تا 12 هسته داشته باشد. جالب اینجاست که AMD همچنین در حال کار بر روی یک APU سطح بالاتر به نام است استریکس هالو، ولی دیگر افشاگران ادعا می کنند ممکن است در واقع نامیده شود سرلک. این محصول Halo دارای طراحی چیپلت و حداکثر 16 هسته است. علاوه بر این، معماری زیربنای GPU RDNA3.5 تا 16 CU (بنابراین 4 بیشتر از APUهای فعلی) برای Strix Point خواهد بود. با این حال، گفته می شود که APU “Halo” تا 40 CU دارد، بنابراین یک ارتقاء عملکرد عظیم برای یک APU.

گفته می شود که Halo/Starlak یک پلتفرم موبایل نهایی است که در نیمه دوم سال 2024 راه اندازی می شود. این پلتفرم به عنوان رقیبی برای سری Apple-M طراحی شده است، بنابراین ما احتمالاً این APU را در لپ تاپ های قدرتمند موبایلی خواهیم دید. نیازی به پردازنده گرافیکی مجزا ندارد.

AMD Zen5 APU نشت، منبع: MLID

سری Strix APU با حداکثر پردازنده گرافیکی RTX 4070 Max-Q در پیکربندی 40CU خود رقابت خواهد کرد. معماری گرافیکی RDNA3.5 همچنین با پیکربندی‌های 32، 24 و 20 CU در دسترس خواهد بود و با سری‌های گرافیکی 4060، 4050 و 3050 NVIDIA رقابت می‌کند. قسمت آخر توسط اسلاید دیگری که درز کرده از MLID تایید شد:

AMD Zen5 APU نشت، منبع: MLID

پرچمدار موبایل “محدوده آتش”

مهمتر از همه، ما اکنون اطلاعاتی در مورد جانشین Dragon Range، تراشه پرچمدار موبایل داریم. گفته می شود نامیده می شود “محدوده آتش” و دارای حداکثر 16 هسته است، به اندازه دراگون. جالب اینجاست که معماری GPU قبلاً به عنوان RDNA3+/3.5 ذکر شده بود اما بعداً به RDNA2 تغییر یافت. بیایید به خوانندگان خود یادآوری کنیم که سری “Range” از نظر فنی یک طراحی CPU رومیزی با چیپلت‌های روی یک interposer BGA است. AMD می تواند به راحتی چیپلت را به Zen5 ارتقا دهد، اما همان چیپلت IOD را که دارای گرافیک داخلی است نیز حفظ کند.

AMD Zen5 APU نشت، منبع: MLID

همچنین یک APU کوچکتر به نام Hawk Point وجود دارد که حداکثر 8 هسته دارد. ظاهراً این یک Phoenix Point تغییر یافته با فرآیند 4 نانومتری تصفیه شده است. این اولین APU خواهد بود که سال آینده در حدود CES راه اندازی می شود، اما همچنین تنها APU لو رفته است که از Zen4 به جای 5 استفاده می کند.

منبع:

[Moore’s Law Is Dead] نشت Halo AMD Zen 5 Strix: کشتن لپ‌تاپ‌های Nvidia و MTL Adamantine! (+ به روز رسانی فروش RTX 4070) (7,107 بازدید)منبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر