استفاده از دو کارت گرافیک در لپ تاپ

اگر هم بودجه تان بیشتر است، برای گیمینگ حتماً سراغ کارت های قوی تر چون GTX 1650 انویدیا بروید که بهتر و سریع تر است. به خصوص اگر از مانیتورهای 4k استفاده می کنید، این مزیت بیشتر به چشم می آید. به این ترتیب هر وقت لازم باشد، سیستم عامل، سوئیچ بین دو کارت گرافیک را به صورت خودکار انجام می دهد. بعد از این که مطمئن شدید پردازنده و پاور لپ تاپ شما ظرفیت نصب کارت گرافیک جدید را دارد، باید درایورهای موجود در سیستم را حذف کنید. برای این منظور، وارد بخش مدیریت لپ تاپ شده و در زیر “Display adapters” GPU را برای حذف نصب انتخاب کنید. در سربرگ Global Settings ، از لیستPreferred Graphics Processor ، گزینه Auto-Select را انتخاب کنید. اگر به دنبال اجرای بازیها با گرافیک قابل قبولی هستید یا سری یا سبک خاصی را دنبال میکنید؛ به نیازمندیهای آن بازی توجه کنید. تا این کار را انجام ندهید، قادر به استفاده از دو کارت گرافیک در لپ تاپ نخواهید بود. پیش از این که کارت گرافیک جدید برای لپ تاپ تان بخرید، باید به چند نکته توجه داشته باشید. درحالی که بیشتر کارت گرافیک ها بازی ها را تا رزولوشن 1080p ارائه می دهند، با دو کارت گرافیک، می توانید بازی هایی با وضوح بالاتر را هم به راحتی اجرا کنید.

جالب است بدانید که کنترل پنل در این سیستم ها با عنوان Center Control Radeon مشخص شده است. محدودیت دیگر استفاده از دو کارت گرافیک در لپ تاپ، این است که برخی از بازی ها با دو GPU عملکرد خوبی ندارند. کارت گرافیک قطعه گران قیمتی محسوب می شود و این کار، شما را حسابی به خرج می اندازد! برای سوئیچ کارت گرافیک اینتل و انویدیا باید درایور هر دو جی پی یو در سیستم نصب شده باشند. سوئیچ کردن کارت گرافیک یا از اینتل به انویدیا انجام می شود و یا از اینتل به AMD. برای اضافه کردن برنامه های مورد نظرتان، گزینه Add را بزنید. پس از اضافه کردن برنامه یا بازی مورد نظر، گزینه روبروی آن برنامه یا بازی را روی حالت high performance قرار دهید. در مرحله بعدی، لپ تاپ را خاموش کرده و از برق جدا کنید (یا باتری را بیرون بیاورید) قاب لپ تاپ را باز کنید تا به اسلات مادربرد و PCIدسترسی داشته باشید. پردازنده لپ تاپ شما بایدAMD یا Nvidia باشد؛ در غیر این صورت، نمی توانید کارت گرافیک دوم را نصب و از آن استفاده کنید. سپس برای ادامه تنظیمات، گزینه PREFERENCES را بزنید و پس از انتخاب گزینه Radeon Additional Settings، تنظیمات لازم را برای سوئیچ گرافیک لپ تاپ انجام دهید.

در گام بعدی، روی دسکتاپ کلیک راست کرده و وارد کنترل پنل انویدیا شوید. روی دسکتاپ راست کلیک کرده و گزینه ( AMD PADEON SETTINGS ) را انتخاب کنید. سپس راست کلیک کرده و گزینه ای با مفهوم حذف نصب را انتخاب کنید. با کارت های گرافیک RTX 3060 انویدیا می توان به خوبی بازی ها را در وضوح تصویر تا 1440p اجرا کرد. البته خروجی گرفتن تصویر لزوماً به همین جا ختم نمیشود و برای کاربریهای ساده نظیر وب گردی، تماشای ویدئو و امور اداری میتوان از پردازنده گرافیکی مجتمع بهره برد و دیگر نیازی به تهیه کارت گرافیک مستقل نیست. زمانی یکی از اصلیترین هدف کارتهای گرافیک خروجی گرفتن تصویر بود و اغلب محاسبات پردازشی را پردازنده مرکزی (CPU) انجام میداد. در صورتی که ارزش خرید برایتان اولویت بیشتری نسبت به داشتن سریع ترین کارت گرافیک دنیا دارد، می توانید برای گیمینگ 4K سراغ کارت های ارزان تر RTX 3080 و RTX 3090 بروید. اما مزیت مهم این کار، این است که پس از نصب دومین کارت گرافیک، بازی های کامپیوتری با نرخ فریم و وضوح بالاتر، با فیلترهای اضافی اجرا می شوند و در نتیجه، کیفیت بسیار بیشتری دارند.

بنابراین ممکن است که دو نمونه کارت گرافیک از یک مدل واحد تهیه کنید اما کیفیت تراشه آنها تا 20 درصد و حتی بیشتر مجله خبری videocardz تفاوت داشته باشد. یکی از عوامل تاثیر گذار بر پهنای باند نهایی؛ نسل تراشه حافظه بکار رفته است که در دو نوع GDDR5/X و GDDR6 موجود هستند. مطمئن شوید که کارت گرافیک به درستی در اسلات ها نصب شده است و سپس، تمامی بخش های باز شده را ببندید. حالا کابل بین منبع تغذیه و کارت گرافیک را جدا کرده و گرافیک دوم را زیر کارت موجود نصب کنید. فراموش نکنید که در آخرین مرحله باید درایورهای سازنده GPU را بارگیری و نصب کنید. در صفحه جدید، گزینه های تنظیمات را می بینید که باید روی گزینه Manage 3D Settings کلیک کنید. بنابراین تراشههای با ASIC quality بالا، برای کسانی که مایل به اورکلاک آن باشند، مطلوبتر است. سپس GPU جدید را با شکاف Express PCI دوم هماهنگ کرده و کارت را به آرامی در جای خود قرار دهید. این کارت نیز از ریزمعماری جدید Ampere برخوردار است. این کارت از 12 گیگابایت حافظه ویدئویی GDDR6X بهره می برد و روی هم رفته تا 10 درصد سریع تر از RTX 3080 معمولی عمل می کند. یکی از مهم ترین معایب استفاده از کارت گرافیک دوم در لپ تاپ، هزینه بالای آن است.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر